as_ar160a1x10ft
as_ar160a1x10ft_2
as_ar160a1x10ft
as_ar160a1x10ft_2
A&S AR160A1X10FT simplex chain 2" (160a-1)
946.29 tax incl.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
Key features according to our expert
  • Pitch: 2 inch; 50,8 mm
  • Weight (kg/m): 10,4 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 160A-1
  • Height: 6,5
  • Inside width: 31,55 mm
  • Version (chain): Simplex
  • Breaking strength: 223000 N
  • Length (pin): 63,1 mm
  • Diameter (pin): 14,29 mm
  • Thickness (outer plate): 6,35 mm
  • Thickness (inner plate): 6,35 mm
  • Plate height: 48,26 mm
  • Diameter (roller): 28,58 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279000264
  • Supplier number: A&S AR160A1X10FT
Pitch
2 inch; 50,8 mm
Weight (kg/m)
10,4 kg/m
Type (iso/ansi)
160A-1
Height
6,5
Inside width
31,55 mm
Version (chain)
Simplex
Breaking strength
223000 N
Length (pin)
63,1 mm
Diameter (pin)
14,29 mm
Thickness (outer plate)
6,35 mm
Thickness (inner plate)
6,35 mm
Plate height
48,26 mm
Diameter (roller)
28,58 mm